Ar kada atkreipėte dėmesį į viduryje Vilnius – Kaunas autostrados augantį Rykantų (V. Bergo) ąžuolą? 

23-ajame automagistralės Kaunas-Vilnius kilometre, skiriamojoje eismo juostoje, auga valstybės saugomas gamtos paminklas – Rykantų (Viktoro Bergo) ąžuolas. Tai 1,3 m skersmens medis. Ąžuolas dažnai vadinamas Viktoro Bergo, dirbusio tuometinio Gamtos apsaugos komiteto pirmininku, vardu.

Tiesiant Vilniaus-Kauno automagistralę šis ąžuolas atsidūrė už skiriamosios (žaliosios) juostos 3 m ribos. Vykdant darbus reikėjo jį kirsti, tam buvo pasiruošta, bet tuometinis LTSR ministras V. Martinaitis iškvietė Autokelių valdybos viršininką Č. Radzinauską ir kelių statybos tresto vyriausiąjį inžinierių K. Akromą, ir nurodė šioje zonoje skiriamąją juostą išplėsti iki 6 m, pakoreguoti kelio ašį, o ąžuolo nekirsti. Paaiškėjo, kad ministras šiuo klausimu prieš tai kalbėjosi su gamtos apsaugos komiteto pirmininku V. Bergu. V. Bergas ąžuolą apgynė – jo pastangomis kelininkai išsaugojo šį medį. Dabar jis vadinamas Bergo ąžuolu ir šiuo vardu įtrauktas į valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą.

V. Bergas – Lietuvos gamtosaugos pradininkas

V. Bergui buvo lemta daug kur mūsų gamtos sargyboje tapti pirmuoju: įkūrė Gamtos apsaugos komitetą, atgaivino Gamtos apsaugos draugiją. V. Bergo iniciatyva Lietuvoje buvo pradėtos steigti saugomos gamtos teritorijos, suvaldytos beatodairiškos medžioklės. Tapęs GAK vadovu, V.Bergas paliepė saugoti parkus, gamtos paminklus, įsteigta Ventės ornitologinė stotis, Žuvinto rezervatas.

Jo iniciatyva pokario metais buvo atkurtas žurnalas “Mūsų girios”, įsteigtas žurnalas “Mūsų gamta”. V. Bergas buvo didelis gamtos apsaugos entuziastas, jo dėka Lietuvoje buvo padėti teisiniai gamtos apsaugos pagrindai. 1983 m. jam buvo paskirta akademiko T. Ivanausko gamtosauginė premija.

Gamtosauga – kultūros dalis

Su juo daug bendravęs Juozas Stasinas prisimena, jog V. Bergas buvo įsitraukęs į valstybinį gamtosaugos darbą ir visas atsidavęs Lietuvos gamtai, Lietuvos žmonėms. Jis sakydavo:
„Gamtosauga – tai kultūros dalis. Jei žmonių kultūra yra nepakankamame lygyje, tai vien tik prievartos priemonėmis daug nepasieksi. Reikia kelti žmonių ekologinę kultūrą.“

Jam iškeliavus Aplinkos apsaugos ministerija įsteigė V.Bergo vardo premiją už nuopelnus aplinkos apsaugos srityje. V. Bergo gimtajame krašte Ukmergės rajone, Rečionių kaime, pasodinta ir dabar jau gerokai ūgtelėjusi šio gamtosaugininko vardu pavadinta ąžuolų giraitė. Prie jos stūkso stogastulpis su užrašu „Viktoro Bergo ąžuolų giraitė“.

Jai žinote daugiau istorijų apie Ąžuolus, kuriuos pavyko piliečiams išsaugoti ar apsaugoti, rašykite info@gyvozalio.com